Bez względu na to, czego audyt dotyczy, w Polsce kojarzy nam się raczej z czymś negatywnym. Nasza niechęć wynika zapewne z niewiedzy. W rzeczywistości niewielu z nas rozumie, na czym on polega. Zacznijmy więc od tego, że audyt energetyczny (termomodernizacyjny) kierowany jest nie tylko do dużych firm i przedsiębiorstw, ale również do osób prywatnych, będących właścicielami domów jednorodzinnych. Ekspertyzę taką wykonuje się bowiem w celu oceny, a w konsekwencji zmniejszenia ilości zużywanej energii. Wbrew wszelkim pozorom audyt jest więc przedsięwzięciem pozytywnym, pozwalającym nam zaoszczędzić.

Główne założenia

Audyt energetyczny ma na celu określenie konkretnych rozwiązań, które przyczyniłyby się do poprawy dotychczasowych zastosowań technologicznych, organizacyjnych lub też formalnych. W związku z tym od ekspertyzy wymaga się gotowych pomysłów i profesjonalnego doradztwa, umożliwiającego zoptymalizowanie ponoszonych do tej pory kosztów za ogrzewanie. Każdy budynek cechuje się indywidualnymi parametrami, stąd potrzeba wykonania odrębnego audytu termomodernizacyjnego oraz określenia i zastosowania rozwiązań, specjalnie dostosowanych do danego obiektu.

Składowe audytu termomodernizacyjnego

Kompletny, prawidłowo przygotowany audyt energetyczny powinien obejmować: inwentaryzację systemu grzewczego, ocenę właściwości cieplnych obiektu i jego charakterystykę energetyczną. Co więcej, musi określać sposoby przeprowadzenia termomodernizacji, oceniać opłacalność oferowanych metod, a także dawać odpowiedź na to, które z nich są optymalne dla audytowanego obiektu. Jako właściciel domu jednorodzinnego po pierwsze należy w ogóle przeprowadzić taką ekspertyzę (wystarczy raz), a po drugie, wybrać rzetelnego audytora, uwzględniającego wszystkie wymienione wyżej elementy.

Wejdź na stronę biura usług inżynierskich i zobacz co możesz osiągnąć wykonując Audyty energetyczne – Unicon