Dermatologia jest dziedziną medycyny, która bada i opisuje przyczyny oraz mechanizmy chorób skóry i jej przydatków – włosów, paznokci, gruczołów potowych i łojowych. Stale poszukuje też sposób zapobiegania i leczenia dermatoz.

Historia dermatologii

Wyraźnie dostrzegalne gołym okiem schorzenia skórne już w starożytności budziły zainteresowanie lekarzy. Stanowiły przedmiot dociekań zwłaszcza rzymskich i greckich medyków. W średniowiecznej Europie w okresie rozprzestrzeniania się trądu i dżumy, badanie zmian występujących na ciele nabrało szczególnego znaczenia. Ich wczesne wykrycie mogło bowiem spowolnić przenoszenie chorób zakaźnych, jak i uchronić życie całych społeczności. Mimo to, minęły całe stulecia zanim wyodrębniono oddzielną naukę o chorobach skóry i zaczęto tworzyć osobne techniki badawcze. Drogę do nowoczesnej dermatologii otworzyły narodziny anatomii patologicznej oraz zastosowanie mikroskopu.

Stan obecny

Dziś dermatologia jest jedną z podstawowych niezabiegowych specjalizacji lekarskich. Dzieli się na dermatologię kliniczną, która opiera się na diagnozie i leczeniu chorób skóry oraz doświadczalną, zajmującą się poznawaniem struktury skóry i zachodzących w niej mechanizmów. Obejmuje m. in. badania nad anatomią i fizjologią skóry, profilaktykę i leczenie różnego rodzaju wykwitów, epidemiologię, laseroterapię, fizykoterapię, antybiotykoterapię, zaburzenia wrodzone, defekty immunologiczne. Na bazie dermatologii powstaje też coraz więcej dyscyplin, takich jak np. wenerologia, kosmetologia, medycyna estetyczna, dermatologia alergologiczna, fotodermatologia, czy też psychodermatologia.

Więcej informacji znajdziesz na SKINLINE – Laseroterapia i dermatologia