Odkąd sięgasz pamięcią film to Twoja największa pasja? Każdego roku czekasz na rozdanie Oscarów jak na zbawienie? Z zamiłowaniem śledzisz kolejne premiery produkcji ulubionych reżyserów? Uważasz, że seans filmowy to przepis na udane spotkanie z przyjaciółmi, randkę z ukochanym/ukochaną, wieczór tylko dla siebie? Marzysz, aby w zaciszu własnego domu mieć osobiste kino? Wystarczy, że odwiedzisz jeden ze sklepów Sferis, oferujących zestawy kina domowego, aby już dziś we własnym salonie móc cieszyć się prywatnym seansem w gwiazdorskiej obsadzie.

Z jakich elementów składa się kino domowe?

Przede wszystkim kino domowe nie jest pojedynczym urządzeniem RTV, które łączy wszystkie funkcje, lecz całym zestawem. Składają się na niego: odtwarzacz Blu-Ray lub odtwarzacz DVD, amplituner oraz głośniki. Oczywiście, do tego wszystkiego musimy jeszcze mieć wysokiej jakości telewizor bądź projektor multimedialny.

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray

Rolą odtwarzacza jest dostarczanie obrazu i ścieżki dźwiękowej. Z tego względu ich obsługa powinna być na jak najwyższym poziomie. Poza tym, odtwarzacz musi czytać płyty o różnym formacie i dane udostępniane przez inne urządzenia za pomocą portów USB. Dobrze, gdy dodatkowo wyposażony jest w funkcję nagrywania na dysk filmów oglądanych w telewizji oraz wypożyczania tytułów z serwisu VOD.

Amplituner

Amplituner to wzmacniacz z tunerem, czyli odbiornikiem radiowym. Zazwyczaj wbudowany jest w niego odtwarzacz DVD lub Blu-ray oraz procesor dźwięku, który odpowiada za przekształcenie sygnału cyfrowego w analogowy. Do niego podpina się również głośniki i telewizor, a nawet konsolę do gier czy komputer.

Głośniki

W sytuacji, w której to odtwarzacz DVD/Blu-ray przetwarza i rozsyła dźwięk, głośniki są odpowiedzialne za jakość jego brzmienia. O klasie głośników przede wszystkim decyduje materiał, w jakim zostały one osadzone. By dźwięk był lepszej jakości powinno być to drewno, nie zaś plastik czy sklejka.

Wybór odpowiedniego kina domowego

Zanim w sklepie stacjonarnym lub przez stronę internetową www.sferis.pl kupimy konkretne kino domowe powinniśmy zastanowić się, jaki zestaw będzie pasował do naszego mieszkania. Chodzi tu przede wszystkim o wielkość pomieszczenia, bowiem im większa przestrzeń, tym większa potrzebna jest moc i rozmiar głośników.