Czym jest i kiedy zawiązywana jest wspólnota mieszkaniowa? Jakie są główne obowiązki i prawa jej członków? Wspólnota powstaje, kiedy w budynku udostępnianym przez dewelopera sprzeda się pierwsze mieszkanie. Zupełnie inaczej jest, kiedy mówimy o budynkach spółdzielczych – w ich przypadku wspólnota zawiązywana jest, kiedy sprzedane jest ostatnie mieszkanie.

Czy powinniśmy pojawiać się na spotkaniach wspólnoty?

Do niedawna spotkania wspólnoty mieszkaniowej traktowane były jak zło konieczne. Przedłużające się zebrania były koszmarem, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo, które po powrocie z pracy szukały przede wszystkim spokoju. Dzisiaj nasza wiedza na temat wspólnot jest większa. Wiemy, że ich prawidłowe działanie i nasza w nich obecność może realnie wpłynąć na komfort nas i naszych bliskich. Wspólnoty na nowoczesnych osiedlach to prężnie działające grupy, dbające o swoje interesy. Czy warto pojawiać się na spotkaniach wspólnoty? Zdecydowanie tak.

Co może wspólnota?

Zasadniczo wspólnota zbiera kwoty przeznaczane na cele remontowe, jak również spotyka się przynajmniej raz w roku, aby przedyskutować sprawy ważne z punktu widzenia samych mieszkańców. Wspólnoty mogą być mediatorem w sporach sąsiedzkich.

Wejdź na stronę http://status.pl i zapoznaj się z ofertą firmy Status – zarządcy nieruchomości mieszkaniowych z Warszawy