Masz często przekrwione oczy? Nie lubisz patrzeć w lustro, widząc swoje odbicie i czerwone oczy, bez względu na porę dnia? Powodów występowania przekrwionych oczu może być bardzo wiele. Jedną z najczęściej występujących jest częste ich pocieranie, wywoływane swędzeniem powiek. Na taką przypadłość cierpią głównie alergicy w okresie pylenia roślin, na które są uczuleni. Przekrwienie oczu może również występować na skutek suchości i niewystarczającego nawilżania. Nasilać się to będzie jeśli często przebywamy w pomieszczeniach suchych, w których występuje duże zapylenie lub palone są papierosy. Inną przyczyną przekrwionych oczu mogą być pęknięte naczynka krwionośne. Wywoływane jest to wysokim ciśnieniem tętniczym, wysiłkiem fizycznym lub mocnymi emocjami. W końcu przekrwienie oczu występuje podczas częstego płakania.

Przekrwienie oczu i zapobieganie

Jakie są najskuteczniejsze metody zapobiegania przekrwieniu oczu? Przede wszystkim ich odpowiednie nawilżanie. Do tego celu można stosować różnego rodzaju krople, jak i sole fizjologiczne. Jest to ważne u tych wszystkich osób, które wiele godzin dziennie pracują przed monitorami, przebywają w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności, a także cierpią na alergie i ich oczy mogą wymagać dodatkowego nawilżania, aby wypłukać znajdujące się w nich zanieczyszczenia i pyłki.

Czego nie robić, kiedy masz przekrwione oczy?

Przede wszystkim nie należy pocierać oczu. To tylko pogarsza sytuację i sprawia że pogarsza się widzenie. Oczy mogą być jeszcze bardziej przekrwione, a dodatkowo istnieje ryzyko wystąpienia infekcji, której skutkiem będzie jęczmień lub gradówka. Jeśli kiedykolwiek i cokolwiek musimy palcami robić w okolicach oczu, należy pamiętać o ich dokładnym umyciu, aby nie doprowadzić do zarażenia. Jeśli przyczyna przekrwienia oczu nie zostaje rozpoznana, koniecznie należy się udać do lekarza. Zaleci on wykonanie niezbędnych badań, które dadzą pełną odpowiedź na temat stanu zdrowia pacjenta i mogą być wskazówką na temat zalecanego leczenia.