Wrzos to roślina ozdobna charakterystyczna dla okresu jesiennego. Jeszcze do niedawna mogliśmy podziwiać tę dziko rosnącą krzewinkę wyłącznie w lesie, jednak współcześnie istnieje wiele gatunków, które doskonale przyjmują się również w przydomowych ogrodach, a nawet w doniczkach. Posadzone na rabatach lub w skrzynkach wprowadzają leśny klimat na naszych posesjach, tarasach i balkonach. Wyjątkowo dobrze prezentują się na skalniakach i jako rośliny okrywowe. Wraz ze specjalistami ze sklepu internetowego Gardenowo podpowiadamy jak sadzić i pielęgnować wrzosy.

Sadzenie wrzosów

Młode sadzonki wrzosów dostępne na www.gardenowo.pl należy wsadzać dość głęboko, tak aby nawet najkrótsze pędy dotykały ziemi. Według uznania, możemy wybrać dla nich miejsce na rabacie bądź też na skalniaku w towarzystwie innych roślin. Zdecydowanie najlepiej wrzosy wyglądają i przyjmują się w grupach, sadzone na wzór leśnego wrzosowiska. Ciekawy efekt osiągniemy wybierając od kilku do kilkunastu sztuk krzewinek jednej odmiany. Musimy przy tym pamiętać, by wrzosów nie sadzić zbyt gęsto, ponieważ potrzebują miejsca na rozrastanie się. Wystarczający powinien być odstęp około 20-30 cm. Na koniec konieczne jest obfite podlanie wsadzonych roślinek, a także obłożenie ich kwaśną korą.

Uprawa wrzosów

Mimo, że pod koniec lata kwitnące wrzosy masowo pojawiają się w kwiaciarniach w ozdobnych doniczkach, musimy mieć na uwadze, że w mieszkaniach nie przetrwają zbyt długo. Krzewinki te są typowymi roślinami zewnętrznymi. Po zakupie najlepiej od razu przesadzić je do balkonowych skrzynek bądź do ogrodu. W przypadku uprawy gruntowej należy wybierać stanowiska otwarte i dość dobrze nasłonecznione, co istotne – z dala od drzew i krzewów liściastych zrzucających na jesień liście.