Większość potencjalnych kredytobiorców ma wedle własnego mniemania jasne oczekiwania. Chcą ponieść jak najmniejsze koszty zaciągniętego kredytu. Niestety taka wiedza nie wystarczy, aby wynegocjować z bankiem najlepszą ofertę.

Tutaj potrzebne są bardziej szczegółowe dane, związane nie tylko z liczbą rat czy okresem ich spłaty, ale również wynikające z gotowości zapłacenia wyższego wkładu własnego czy udźwignięcia większego zobowiązania w krótszym czasie. Zwracanie uwagi na samo oprocentowanie kredytu mija się z celem, ponieważ często to właśnie to pozornie najbardziej atrakcyjne prowadzi do podpisania niezbyt korzystnej umowy. Porozumienia z bankiem, którego konsekwencje będzie odczuwało się latami, jeżeli nie przez kilka dekad.

Pomoc fachowca

Profesjonalne doradztwo kredytowe ma się w kraju nad Wisłą coraz lepiej. Wszystko przez to, że obywatele coraz częściej decydują na zaciągnięcie kredytu. Korzystają z pomocy specjalistów, ponieważ różnorodność usług instytucji finansowych ich onieśmiela. Wiedzą, że w starciu z przygotowanym pracownikiem banku nie mają większych szans. Dlatego wolą udać się do niezależnego doradcy. Taka osoba także współpracuje z instytucjami finansowymi, ale nie reprezentuje konkretnej z nich. Jej celem jest praca na rzecz poszczególnych klientów indywidualnych.

Osób szukających możliwie najatrakcyjniejszych warunków finansowania swoich inwestycji. Posiadając dostęp do oferty różnych banków, może szybko wybrać tę najlepszą dla danego klienta. Wbrew pozorom decyzja nie zostaje podjęta w pierwszej kolejności w oparciu o to, co proponuje dany bank. Najpierw bowiem trzeba się wspólnie z klientem zastanowić, na jaki kredyt może on sobie pozwolić. Znajomość własnych możliwości finansowych, a także wiedza na temat ograniczeń związanych ze zdolnością kredytową, to podstawowe kryteria ubiegania się o kredyt bezpieczny, który nie zagrozi dotychczas zebranemu majątkowi.

Kredyt na prostszych warunkach

Po rozmowie z bankowym doradcą kredytowym wielu klientów ma poczucie, że wiedzą jeszcze mniej niż wcześniej. Zadaniem takiego specjalisty jest zachęcenie do skorzystania z usług wybranego banku, przez co nie zawsze udziela on precyzyjnych odpowiedzi. Tymczasem profesjonalne doradztwo kredytowe opiera się właśnie na konstruktywnym dialogu oraz rozwiewaniu wszystkich wątpliwości potencjalnego klienta. Taka osoba musi rozumieć, na co się godzi. A zadaniem doradcy jest mówić tak, by klient dokładnie wiedział, na czym stoi. Jednak na odpowiedzi na pytania czy wybraniu konkretnego kredytu doradztwo kredytowe się nie kończy.

Zadaniem specjalisty z nim związanego pozostaje także pomoc w przeprawie przez formalności. Wielu doradców podejmuje się nawet reprezentowania swoich klientów w kontaktach z bankiem. W ten sposób kredytobiorcy nie tracą zbyt wiele czasu na samodzielne załatwianie spraw związanych z pożyczką. Poza tym kolejne etapy ubiegania się o nią przebiegają sprawniej i mniej stresująco, jeżeli za ich poprowadzenie odpowiada zawodowiec.